Robert Askins: Přisámbůh!

"Koukni se na toho kluka a řekni mi, kdo koho vlastně ovládá."

Někde v Texasu, ve skoro dnešní době... Přecitlivělý, a poněkud zakřiknutý, puberťák Jason chodí se svými vrstevníky do loutkového kroužku, který při tamějším náboženském sboru vede jeho matka Margery pod ideovým dohledem pastora Grega. Nevinná hra s maňáskem Tyronem se však Jasonovi vymkne kontrole... Dokážou mu ostatní pomoci, když jsou sami smýkáni svými vlastními problémy, starostmi a tužbami?

Úspěšná divadelní hra oceněná jako nejlepší hra roku 2014 cenou Off Broadway Alliance Award a pětinásobnou nominací na Tony Award (2015) vznikla v producensko-umělecké spolupráci Divadla SoLiTEAter a Ilegumovy divadelní společnosti.

Fotky ze zkoušek

Inscenace už byla stažena z repertoáru.

INSCENAČNÍ TÝM

NAPSAL: Robert Askins (Hand to God!) 
PŘEKLAD: Jakub Škorpil 
ÚPRAVA: Edita Dvořáková, Libor Ulovec
DRAMATURGIE: Edita Dvořáková 
SCÉNA & KOSTÝMY: Edita Dvořáková, Libor Ulovec
LOUTKY & ILUSTRACE: Jakub Hojka 
SVĚTLA & ZVUK: Jiří Dědourek, Jaromír Tlustý
PRODUKCE & PR: Kristýna Bubeníková
REŽIE: Libor Ulovec

OBSAZENÍ

JASONE/TYRONE: Jakub Hojka 
MARGERY: Klára Klášterková 
PASTOR GREG: Michal Pivarči 
TIMOTHY: Tomáš Adel
JESSICA/JOLENE: Natálka Rejková


PREMIÉRA: 21.11. 2019 v Divadle Kampa 

Autorská práva zajistila agentura © Aura - Pont s.r.o.

Ohlasy

"Malá uzavřená komunita pěti postav, které propojují vlastní osobní tragédie a neštěstí, a silné, potlačované emoce, pečlivě schované pod rouškou víry a pravidel. Někteří z nich ono Dobro konají jen naoko, pro vlastní dobrý pocit ze sebe sama, někteří v něm hledají únik. A v tomhle pasivním spolku se objeví malá loutka. Tyrona, jak se ďáblík v rouše ponožkovém a knoflíkovém jmenuje, stvořil nešťastný, zmatený a hlavně přeslušný Jason. Tyron si na rozdíl od Jasona s konvencemi a slušnou mluvou hlavu neláme. Ze sympatického a roztomilého "ponožkáčka" se postupně stává strach nahánějící zrůdička, a my zjišťujeme, že ta roztomilost je zrádná.  A s narůstajícím sebevědomím loutky se začíná odhalovat to pečlivě ukryté, ty šuplíky v mysli, kam se člověk vždycky bál podívat. 

Na zpracování hry si herci dali záležet po všech stránkách - kulisy, osvětlení i hudba vhodně podtrhovaly atmosféru, zpracování loutky Tyrona bylo více než trefné a díky skvělé práci loutkáře působí na jevišti jako další herec z masa a kostí. A jakkoliv může divákovi hra připadat spíše vtipná, a nutno říci, že v některých pasážích je, byť to nebylo režisérským záměrem, smích diváka v jiných chvílích není smíchem veselým, ale spíš ironickým pobavením či dokonce únikem."  

Petra Kůdelová, zpravodaj festivalu Divadelní Baf, zkráceno


Ocenění

Libor Ulovec a Edita Dvořáková - Cena za interpretaci dramatického textu 

Klára Klášterková - Cena za herecký výkon v roli Margery

Jakub Hojka - Cena za loutkoherecký výkon v roli Tyrona 

Michal Pivarči - Čestné uznání za herecký výkon v roli pastora Grega

Tomáš Adel - Čestné uznání za herecký výkon v roli Timothyho

Natálka Rejková - Čestné uznání za herecký výkon v roli Jessicy