Zlatá ryba

Klasická ruská pohádka o všemocné carevně širého moře. Chudý rybář chytil zlatou rybu, která slíbila, že mu splní jakékoliv přání. Rybář si nic nepřál, ale jeho žena si něco přála. A pak si zase něco přála.  A pak zase. A chtěla stále víc, víc a VÍC.

Až nakonec neměla zase nic.

Pro děti od tří let a pro dospělé. 


TVŮRČÍ TÝM

Režie: Jakub Hojka a kol.

Výprava: Tomáš Běhal

Hudba: Tomáš Mašek a ruská lidová

Hrají: Jakub Hojka a Tomáš Běhal (původně taky Kristýna Bubeníková a Anna Šipková)


OCENĚNÍ

Přehlídka Pražských a středočeských loutkářů v roce 2017:

Cena za první místo a nominace na celostátní loutkářskou přehlídku Loutkářská Chrudim 2017

Cena za herecký výkon pro Jakuba Hojku a Annu Šipkovou

Cena za scénografii pro Tomáše Běhala

OHLASY

"Zlatou rybu jsme si jako diváci pěkně užili. Veselý, nadlehčený styl vždycky potěší. Zvlášť když zjistíte, že inscenace je zevnitř promyšlená, že byly nalezeny prostředky (herecké, loutkářské, muzikantské, scénografické), které jdou se záměrem a vytvářejí inscenační celistvost. Nápady scénografa (Tomáš Běhal) jsou výrazné a realizace je dobře dotažená. Režie Jakuba Hojky tu dost široce odkrývá jeho neotřelý pohled na možnosti loutky. Asi i divadla vůbec, kam vnáší pochopení, imaginaci a humor. Jakub Hojka v pohádce také hrál a jeho prostor teď byl půl na půl a Annou Šípkovou. Vytvořili dobře fungující dvojici. Málokdy se stane, že si můžeme v představení prožít dobře zvládnutý a navíc proměnlivý rytmus. ( Například prudká změna rytmu působivě vytvoří návrat povýšené carevny zpět k rybářce.) Lehkosti se dosahuje také rozehráváním prostoru, ne až tak po logice vyprávění, jako po důležitosti situace. Ach ano, musím říct, že v tomto podání nám dojde jasně téma tohoto příběhu, i bez ponaučení explicitně obsaženém v původní ruské pohádce. Doufám, že se inscenace bude v Chrudimi líbit, neboť byla na tento festival nominována. Tomáš Běhal dostal cenu za loutky a scénu a oba protagonisté cenu za herectví. Obdrželi také hlavní cenu, která zde bývá každoročně udělována." 

Blanka Šefrnová, časopis Loutkář


"Pohádka O zlaté rybce patří k nejznámějším a velmi často zpracovávaným pokladům lidové slovesnosti. Inscenace Ilegumovy divadelní společnosti Zlatá ryba zdůraznila ruský původ pohádky především ve ztvárnění loutek. Rybář (mužík) i rybářka (báryšňa) vytvářejí svou podobou nejen atmosféru, ale i jasný vztah podřízenosti a nadřazenosti. Růst moci rybářovy ženy s růstem jejího obydlí, do kterého je zapojena jako součást, je zdařilou výtvarnou metaforou. Zlatá ryba připomíná spíše křížence mořské panny a mořského hada, rozhodně budí větší respekt, než obvykle již svou vizáží. Želvák - jakýsi průvodce dějem a obveselovač, kterého jsem si pracovně pojmenoval Želvárek, je také výtvarně i technologicky povedený."

František Kaska, časopis Loutkář

Technické požadavky

Hrací prostor: nejméně 4x3 metry

Délka představení: 40 minut

Délka stavby: 60 minut

Délka bourání: 30 minut

Představení je velmi vhodné k uvedení venku - na ulici, na zahradě, apod.