Zmrzlíkův sněhulák

Nanuk Zmrzlík si užívá sněhu, staví sněhuláka a těší se na Ježíška... Pak najednou potká hodnou babičku, která žije úplně sama a nikoho už nemá, a tak se jí rozhodne zařídit krásné Vánoce...


Pro děti od tří let i pro dospělé. 

Tvůrčí tým a obsazení

Připravil a hraje: Jakub Hojka

Hudbou doprovází: Vojtěch Frank (původně také Lucie Jankolová nebo Natálie Rejková)

Ocenění

Inscenace obdržela cenu za herecký výkon a dramaturgicko-režijní koncept a také Cenu Karla Hackera na Festivalu pražských a středočeských loutkářů 2019 a byla uvedena na Loutkářské Chrudimi.

Technické podmínky

Hrací prostor: 4 x 4 metry

Délka představení: 45 minut

Délka stavby: 60 minut

Délka bourání: 40 minut

Dále potřebujeme dva stoly (jeden o šířce desky alespoň 12O cm), jednu židli a přístup k zásuvce. Představení není vhodné k uvedení v exteriéru.

Ohlasy

"Vrcholem festivalu byla inscenace Zmrzlíkův sněhulák Ilegumovy divadelní společnosti. Jakub Hojka, autor, režisér, herec i výtvarník v jednom, vytvořil inscenaci pro jednoho herce, jednoho hudebníka a jeden stolek s jednoduchou rozkládací scénografií. Jako jediný také nehrál s popisnými loutkami, ale hlavním hrdinou jednoduchého vánočního příběhu o místě u štědrovečerní večeře navíc a opuštěné ježibabě se stal nanuk Zmrzlík. Jakubu Hojkovi se podařilo vytvořit smysluplnou inscenaci pro děti bez pitvoření, roztomilostí, a výzvy sedícím dětem, aby se usadily a poslouchaly pohádku.

Hojkovo loutkoherectví kromě jiného odpovídá současným trendům - hraje partnersky s loutkou, je schopen vytvářet vztah vodič-loutka (i pomocí zcizování) a využít jej při komunikaci s publikem. Hojka se na jevišti cítí natolik pohodlně, že si dovoluje zařadit do příběhu i zcela zbytné scény, jako je třeba několik výstupů s veverkou (možná trochu po vzoru Doby ledové), a umně pomocí nich pracovat s pozorností menších dětí." 

(Adéla Vondráková, časopis Loutkář)